Co nového za poslední rok?

Musím říct, že poslední rok na stránky dost kašlu. Od Tabulkova nemám nasmlouvanou žádnou knížku, není co dávat do galerií a tak si ani na blog moc nevzpomenu. To ale neznamená, že se úplně flákám!

Předně je tu mé současné „zaměstnání“ – péče o tříletou dcerku. Je to fuška a s momentálním spacím režimem na kreslení už moc času nezbývá. Alespoň zdokonalujeme Eminy umělecké pokusy, ve čtvrtek třeba poprvé nakreslila něco opravdu konkrétního, borůvku se šťopkou! Já vím, žádný vodvaz, tedy alespoň z pohledu zvenčí, ale já jsem maximálně nadšená. Navíc to vypadá, že si tu mateřskou ještě o něco prodloužím a v prosinci se k nám připojí další mládě, ale to je ještě daleko.

A opravdová práce? V loňském roce jsem coby ilustrátor rozjela spolupráci s prvním časopisem pro děti, Pastelka. Vychází během školního roku a já budu mít od září 2017 v každém čísle dvojstranu o říkadlech a písničkách. Už mám odevzdané první obrázky a jde o opravdu milou spolupráci, navíc takhle „seriózní“ téma jsem zatím nedělala a mám radost :)

Knížku teď nedělám žádnou. Tedy… dělám. Už přes dva roky. Chvíli to vypadalo na spolupráci ve dvou, po textové stránce jsem přizvala kamarádku a spoluautorku z Betynky, ale ta z časových důvodů od projektu na podzim odstoupila. Ale prý se nemám bát, projekt je rozjetý, všechno to mám v hlavě, že to zvládnu sama. Nejdřív přišly pochyby, děs a pak jsem si řekla a co, zkusím to! Téma je sice složité, ale dvouletý výzkum mám hotový a tak jsem začala kreslit zkušební obrázky a hlevně vytvářet první pokusy o texty. No bude to něco. Coby autor textů mám zkušenosti „jen“ se slohovkami a teoretickými pracemi na vejšce a s osmnácti roky psaní deníku. Mám tedy i trochu načteno, ale je to dost? Můžu si drze troufnout na to, že si budu hrát na autora? No, nakladatelství mi rukopis maximálně omlátí o hlavu, nic horšího se nestane…

Psaní textu je fuška. Pro jak velké čtenáře knížka bude? Jak moc hovorový může být text? Jde o naučnou knížku, nebude to nuda? Nebude tam moc faktů? Málo faktů? Těžké téma? Nebude to moc hahaha? Trapárna? Zatím prozradím jen to, že půjde o cestovní deník potulného kreslíře a bude to jeden velký mejdan. A tohle já dobrovolně píšu :) Musím se ale přiznat, že jsem na knížku od února nesáhla. Druhé těhotenství mě pěkně semlelo a zatím není čas ani síla na to pokračovat. Pořád doufám, že druhý trimestr pro mě bude ve znamení přívalu energie a alespoň zvládnu dodělat hlavní ilustrace a hrubé texty (tj. faktografické výpisky ke kapitolám). V plánu to bylo do dubna, jsem ve třetině. Knížka byla takový můj projekt na mateřskou, abych doma nezakrněla, tak je docela fajn, že na to mám jednu mateřskou navíc :) Ilustrace si užívám, nejsem zatím ničím limitovaná, tak jsem se odvázala a chci se zas posunout trochu dál a do trochu serióznější formy, alespoň z části. No, nechte se překvapit!