Moje knižní prvotina

Čas uzrál a já sem KONEČNĚ po letech příprav můžu vypálit, co to vlastně chystám. Už 5 let totiž pracuji na své první vlastní knížce a ne tak ledajaké. Na první mateřské jsem měla hroznou chuť něco dělat, abych ty roky doma profesně nezakrněla. Také jsem chtěla zkusit něco nového a mít co největší tvůrčí svobodu. Co si zkusit něco vytvořit sama? Ale co? Nikdy jsem nepsala, napadlo mě tedy zkusit najít téma, kde nebude potřeba moc textu. Témat mi projelo hlavou spousta: knížka o stromech, bylinkách, jóga proděti, problém byl ten, že všechny už byly knižně realizovány a já chtěla něco nového. A pak jsem, už nevím ani jak, narazila na tenhle obrázek.

Je to scéna z indického festivalu barev, Holi. Začala jsem si pro zábavu hledat informace o světových festivalech a nějak jsem do toho najednou spadla. To je ono! To tu přece ještě nebylo! Informace ale začaly bobtnat a mně bylo jasné, že tady s málem textu nevystačím. Přizvala jsem tedy do projektu kamarádku, viz. předchozí příspěvek. Hledání informací mě tak vtáhlo, až jsem chvílemi měla pocit, že žiji v jiném světě. Objevila jsem novou, úžasně barevnou a pozitivní stránku lidství, schopnost bavit se a mít radost ze života. Za posledních pět let se také světem prohnalo množství negativních vln, ať už to byly politické nebo ekologické krize či hnutí Meetoo. Zkoumání festivalů mě naplňovalo neuvěřitelnou pozitivní energií a vírou, že to s námi ještě nejde do kopru. Objevila jsem stovky velkých i úplně lokálních akcí a věřím, že můj vyhledávač musel chvíli vypadat jak slušné sousto pro kontrarozvětku (co tím ta ženská sakra sleduje?).

Kamarádka z projektu časem odpadla, ale i tak ho ohromně posunula vpřed a dodala mi odvahu do toho jít naplno. Na podzim roku 2018 jsem knížku nabídka nakladatelství Portál a tu ji napoprvé přijalo. Nyní, koncem září 2019, už knížka dostává reálné obrysy. Já, která si v tomto ohledu nikdy nevěřila, mám DOPSANÝ A ZREDIGOVANÝ TEXT a má úžasná paní redaktorka mi neustále dodává odvahu a podporu. Momentálně procuji na vnitřní úpravě a ilustracích. A myslím, že výsledek bude opravdu stát za ta léta hrabošení se internetem. Už ze začátku mě napadlo knížku pojmout jako cestovní deník světoběžníka a umělce, který cestuje po světě právě za nejrůznějšími festyvaly. Díky tomu mám volnější ruku co se ilustrací týče a konečně poprvé můžu svobodně rozvíjet svoji pasteklovou kresbu. A moc mě to baví.

A kdy knížka vyjde? Zatím je v plánu jaro 2020, ale uvidíme, jak budu stíhat. Se dvěma špunty 2 a 5 let to není žádná psina, ale pomalu ale jistě se šnečím tempem blížím k cíli. Jak mi to jde můžete sledovat třeba na facebooku https://www.facebook.com/svetplnysvatku/ nebo instagramovém profilu knížky https://www.instagram.com/svetplnysvatku2020/